Garanti Bankası 3D Security Ekranının UX Problemi ve Çözümü

Günay Aker
3 min readNov 10, 2017

--

Herkese merhaba. Geçen günlerde Twitter’da dolanırken Müge Yıldırım (https://goo.gl/Ws1dUC)’ın Garanti Bankası ödeme ekranında keşfettiği ve uzun zamandır bu durumda olduğu soylenen bir UX problemini gördüm ve sizlere soruna yönelik geliştirdiğim 2 alternatifi anlatacağım.

Sorun: “ŞIFREYİ TEKRAR YOLLA” butonunun yeri, rengi ve konumu itibari ile işlemin onaylanması anlamına gelen “TAMAM” butonunun konumunda ve algısında olması.

Sorunun tanimi

Kullanıcıların soruna yönelik tepkileri: Tepkiler gösteriyor ki buton yanılgısına düşen sadece 1 kişi değil ve daha onlarca kullanıcı var.

Soruna yonelik tepkiler

Çözüm: Çok net.
- “Şifreyi tekrar gönder” butonu ile “Tamam” butonunun yerlerinin değiştirilmesi.
- “Tamam” butonunun kullanıcının elinin altında olacak şekilde yerleştirililmesi.
- “Şifreyi tekrar yolla” aksiyonunun dikkat çekiciliğinin azaltılması, sadece okunur ve tıklanabilir hale getirilmesi. Refleks ile dokunulacak görünümünden uzaklaştırılması.

1.Alternatifte “Şifreyi tekrar yolla”nın dikkat çekiciliği azaltıp sağ alta aldım. “İptal” komutunu renkli buton görünümünden uzaklaştırarak algıyı direk “Tamam” butonunun üzerine çekmeye çalıştım.

2.Alternatifin 1.den farkı “İptal” butonunun görünürlüğünü azaltmadan “Tamam” ile yan yana aynı boy rectangleye sahip hale getirdim. Kullanıcı ister alışverişi onaylar isterse iptal eder, her sey net şekilde ortada görünür halde.

Böylece mevcut durumda ki ortada büyük ve yeşil renkte olduğu için olumlu izlenim yaratip refleks ile bastığımız “Şifreyi Tekrar Yolla” problemi çözülmüş oldu.

Okan Dungel’in onerisi

Bu yazışmaların devamında arkadaşım Okan Dungel (https://goo.gl/4YbHtu)’de bunların üzerine bir alternatifini sundu. Fikri; kullanıcı kendisine gelen şifreyi girdikten sonra “Tamam” onayi alınmadan, sistemin şifrenin 6. basamağı girildiği anda otomatik olarak “Tamam” butonu basılmış gibi devam etmesi üzerine kurulu. Bu alternatif ile “Tamam” ve “İptal” butonları kaldırılıyor. Yalnız bunu yaparak kullanıcının şifreyi girdikten sonra işlemi iptal etme şansını ortadan kaldırmış oluyoruz. Çünkü girilen şifre doğru ise kullanıcı alışverişi otomatik olarak onaylamış oluyor. Yasal olarak kabul edilmeyecek bir oneride olsa beyin fırtınamızın bir ürünü olarak olarak yerini almış oldu :)

Tabii ki biz detaylı kullanici testleri ve marketing araştırmaları yapmadan hızlıca bu seçenekleri oluşturduk. Bundan sonra soruna odaklanip, çözümü geliştirip canlıya çıkartmak Garanti Bankası ekibine kalmış.

Güncelleme. 24 Mart 2019

Bu yazıyı yazmamın üzerinden 2 seneden fazla zaman geçti. Geçen günlerde tekrar 3D secure ekranına denk geldim ve ekranda değişen tek şeyin “Şifreyi Tekrar Yolla” butonunun yerinin değiştirilmeden sadece text link hale getirilmesi olduğunu fark ettim. Eklemek istedim :)

https://goo.gl/KcQW2J

Bu ve bunun gibi bir çok User Experience konusunda tasarımları yorumlayıp, geliştirip bilgi paylaşımında bulunduğumuz bir slack kanalımız var. İlgili arkadaşlar buyurun lütfen, sizde katılın. İçeride Front-end ve Developer arkadaşlar da var :)
tiny.cc/tmslack
https://twitter.com/tasarimmutfagi

Her türlü öneri ve yorumunuzu yapmaktan çekinmeyin. Kalın sağlıcakla :)

--

--

Günay Aker

Ideas For Life. All about design, technology, news @n11com @teknosa @Userspots @Studio_Growth