Ürün Detay (ReThink) Yeniden düşün!*

Günay Aker
3 min readFeb 24, 2020

--

Herkese selamlar. Bu yazımda E-ticaret siteleri için en önemli çekirdek sayfalardan biri olan ürün detay sayfasında dönüşüm için önemli olabilecek ve kullanıcıların görmek istedikleri güncel trendleri anlatacağım.

En önemli sayfalardan biri demeyi tercih ettim çünkü Google’da bir ürün aradığınız zaman sizi %90 oranında ürün detay sayfasına yönlendiriyor ve siteye direkt gelmeyen büyük bir kitleyi karşılayan ilk sayfa ürün detay sayfası oluyor. Bu yüzden deneyimi ve kullanımı kolay, dikkat çeken ve fonksiyonu bol bir ürün detay sayfası gün sonunda size kazandıran oluyor.

Direkt ürünü değil, Lifestyle (yaşamtarzı) Fotoğraflar kullan:

Artık markalar ürünün değil yaşam tarzını pazarlanmasının daha efektif ve dikkat çekici olduğunu fark ettiler ve bu trend git gide yayılıyor. Kitlelere direkt olarak sattığınız ürünü değil de o ürünle beraber neler yapabileceklerini, ne ile kombinleyebileceklerini, nasıl fotoğraflar çekilebileceklerini gösterirseniz ürünü kendilerine daha yakın hissediyorlar, bundan ilham alıyorlar.

Tüm Kombini Satmak, Neden olmasın?

2018 yılında Mavi.com web sitesinin yenilenmesi projesinde yaptığımız kullanıcı araştırmalarında şunu fark etmiştik; kulanıcılar hiçbir şey satın almasa dahi markanın ürünlerini nasıl kombinlediklerine bakmak ve o gün ne giyeceklerine karar vermek için ürün detay sayfalarında geziyorlardı.

Kullanıcılar bir tişörte veya eteği incelerken mankenin tüm giyim tarzından ilham aldıkları için diğer ürünleride aynı anda alabilmelerini sağlayabilirsiniz. Ürün detayda fotoğrafların altında “Mankenin Üzeridekiler” veya “Görünümü Tamamla” modülleri ile zaman kaybetmeden kombinin satışını sağyalabilirsiniz. Bunu fonksiyonu en iyi yapanlardan biride Zalando

Özetle; ürünlerin gerçek yaşam dinamiklerinden ve müşterinin duygusal durumu ile güçlü bir bağ kurduğunu unutmayın.

https://www.yotpo.com/

Lifesytle fotoğraflarında ötesinde müşterilerin ürünler ile çektikleri fotoğrafları kullanabilirsiniz. Yotpo’nun yaptığı araştırmada kullanıcıların %77'si satın almadan önce ürünü satın alan diğer kullanıcıların fotoğraflarını görmeyi tercih edeceklerini söylemişler.

ASOS Yine Trendi Belirliyor!

Bildiğiniz gibi birçok vucut tarzı, beden ve ten rengi var. Ve ürünler genelde listelenirken tek bir manken yani tek bir beden ve ten rengi üzerinde gösteriliyor. Ama ASOS diyorki bu böyle olmak zorunda değil :) Geliştirilen yapay zeka algoritmaları ile aynı ürünü farklı mankenler üzerinde giyilmiş halde gösterebiliyorlar. Ve bu şekilde de müşterilerin kafasında oluşan “Üzerimde nasıl durur acaba?” sorusu karşısında kendilerini daha fazla emin hissetmeleri sağlanıyor. Bu ürün gösterim tarzının yeni trend olabilir ve mutlaka ürün iade oranlarınıda düşürecektir.

https://twitter.com/african_delight/status/1217112971161325568

Eğer E-ticaret, Analytics, Growth Hacking ve dönüşüm odaklı pazarlama konularında daha fazla içerik görmek isterseniz Medium hesabınız varsa takip edebilir veya beni twitter.com/gunayaker üzerinden takip ederek düzenli olarak paylaştığım içeriklere erişebilirsiniz.

Sevgilerimle.

--

--

Günay Aker

Ideas For Life. All about design, technology, news @n11com @teknosa @Userspots @Studio_Growth